Posted by: bluesyemre | August 8, 2022

“Neden Burada Çalışmak İstiyorsunuz?” Sorusunu Nasıl Yanıtlayabilirsiniz?

Bazen en zorlu iş görüşmesi soruları en basit ve doğrudan olanlardır. Şu soruyu duymanız kesindir ve buna hazırlanmanız gerekir:

“Neden burada çalışmak istiyorsunuz?”

Benzer şekilde problemli “Kendinizden bahseder misiniz?” sorusunda olduğu gibi “Neden burada çalışmak istiyorsunuz?” sorusu belirli bir cevaba odaklanmanızı gerektirir. Görüşmeci herhangi bir ipucu veya bağlam vermez. Bir boşluk vardır. Peki bu doğaçlama yaparak herhangi bir şey söyleyebileceğiniz anlamına gelir mi?

“Neden Burada Çalışmak İstiyorsunuz?” Sorusunu Nasıl Yanıtlayabilirsiniz?

Bir iletişim koçu ve görüşme masasının iki tarafında da bulunmuş biri olarak ve 16 yıllık deneyimlerime dayanarak üç basit yaklaşım öneriyorum:

1. İşverenin ürünü/hizmeti/misyonuyla ilgili kişisel tutkunuzu ifade edin.

2. Bu roldeki sorumluluklardan neden keyif alacağınızı açıklayın.

3. Beceri ve deneyimlerinizi kullanarak bu rolde nasıl başarılı olacağınızı tarif edin.

Kısa ve öz konuştuğunuz sürece bu üç yaklaşımın herhangi bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Aşağıda her bir yaklaşımı etkili bir şekilde nasıl ele alabileceğinizi açıklıyorum ve rehber olarak örnek cevaplar veriyorum.

1. İşverenin ürünü/hizmeti/misyonuyla ilgili kişisel tutkunuzu ifade edin.

İşverenler, işiniz hakkında tutkulu olduğunuzu bilmek isterler. Bu bir ürün, hizmet, misyon veya markayla ilgili olabilir. Ayrıca tutkunuzu şirketin temel değerlerine bağlayabilirsiniz. Bu değerler şirketin web sayfasında bulunabilir. Pozisyon hakkında tutkulu olduğunuzu göstermek, özellikle de kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa başvurduğunuzda ve kişisel değerleriniz kurumun misyonuyla uyumlu olduğunda önemlidir.

Peki bu istekliliği nasıl iletebilirsiniz? CEO danışmanı Sabina Nawaz, “How to Show You’re Passionate in an Interview” başlıklı HBR makalesinde faydalı tavsiyeler sunuyor: “Bir şey hakkında tutkulu olduğunuzda, bu hayatınızın diğer yönlerine yayılır.” Hayatınızdaki bu örnekleri saptayın ve görüşme sırasında bunları paylaşın. İsteklilik ifade etmek “yüksek sesli konuşmak gibi şirketlerin tutkuyla bağdaştırdığı davranışlar anlamına gelmez.” Bu sizin için önemli olan şeyleri iletmekle ilgilidir.

Ayrıca, neden tutkulu olduğunuz konusunda açık olun. Sadece tutkulu olduğunuzu iletmeniz yetmez. Simon Sinek, nedenlerin öneminden bahsediyor. Nedenler bir satış konuşması veya CEO açılış konuşmasında olduğu kadar iş görüşmelerinde de önemlidir.

Örnek Yanıtlar

İşte tutkuyu etkili bir şekilde misyona bağlayan yanıt örnekleri.

 • “Hayatımın çoğu kısmında X’i elimden geldiğince destekledim, çünkü Y’ye inanıyorum.”
 • “X hem profesyonel hem kişisel yaşamım için çok önemli. Çünkü şuna inanıyorum…”
 • “X hakkında tutkuluyum ve aynı temel değerleri paylaşan bir kurum için çalışmaktan heyecan duyarım.”

2. Bu roldeki sorumluluklardan neden keyif alacağınızı açıklayın.

Bir işten keyif aldığımızda daha sıkı, daha iyi ve daha uzun süreler çalışabiliriz. Bir işveren de çalışanlarından böyle bir bağlılık bekler. İş ve keyif arasındaki bu bağlantıyı kurmak sizin sorumluluğunuzdur. Bu bağlantı “X’le ilgili çalışmaktan keyif alıyorum” kadar basit olabilir. Bununla beraber nasıl ve nedeni ifade etmek, söylediklerinizin daha değerli olmasını ve akılda kalmasını sağlar.

Örnek Yanıtlar

 İşte işi ve keyfi bağlayan yanıt örnekleri.

 • “Diğer insanların bir şeyler öğrenmesine yardımcı olmaktan her zaman keyif aldım. Okuldaki özel öğretmenlik deneyimim ve son işimdeki eğitim deneyimlerimden oldukça keyif aldım. Bu sebeple öğrenme ve gelişim departmanında çalışmaktan memnuniyet duyacağım.”
 • “Yazmaktan ve yazı düzenlemekten her zaman keyif aldım. Üniversitede gazete çıkardım ve stajyer olarak çalışırken web içerikleri hazırladım. Bu işin önemli bir kısmı yazmakla ilgili olduğu için heyecan duyuyorum.”
 • “Veri analizi yapmaktan, sayıları kullanarak bir hikaye anlatmak ve bir fikir iletmek zorluğundan her zaman keyif aldım. Bu işteki ekiple yapacağım veri görselleştirme işi için heyecan duyuyorum.”

3. Beceri ve deneyimlerinizi kullanarak bu rolde nasıl başarılı olacağınızı tarif edin.

Bir görüşmeci sizi kim olduğunuz ve şu anda ne yapabildiğiniz sebebiyle olduğu kadar gelecekte başarabilecekleriniz sebebiyle de işe alır. Sonuçta, sizi sadece işe almakla kalmaz, size yatırım yaparlar.

Bu rolde başarılı olup gelişebileceğinize dair özgüven ifade edin. “X’le ilgili deneyimlerimi düşündüğümde başarılı olacağımı düşünüyorum” veya “Becerilerimi X için kullanmak konusunda heyecan duyuyorum” veya “X yaparak katkıda bulunacağımı düşünüyorum” gibi ifadeler kullanabilirsiniz. Önemli olan, geçmiş deneyimlerinizin nasıl sizi şu ana getirdiğini açıklamaktır.

Örnek Yanıtlar

İşte neler olabileceğine dair bir resim çizen yanıt örnekleri.

 • “Bu pozisyonda başarılı olacağımı düşünüyorum. Çünkü geçmişte benzer işler yaptım ve bu müşterileri bağlamak için ne yapılması gerektiğini biliyorum.”
 • “İşbirliği ortamlarında en iyi şekilde çalıştığımı biliyorum. Dolayısıyla, hedeflerimizi uyumlu hale getirmek ve hedeflerimize ulaşmak için birden fazla departmanla çalışacağımdan dolayı heyecan duyuyorum.”
 • “Bu iş hakkında daha fazla bildi edindikten sonra projeleri daha verimli ve etkili yönetmeye yardımcı olabileceğimden eminim.”

Üç Yaklaşımı Birleştiren Örnek bir Yanıt

Yazma, yaratıcılık ve işbirliğinin temel öncelikler olduğu bir sağlık şirketi için varsayımsal bir pazarlama pozisyonuyla ilgili örnek bir yanıt:

“Burada çalışmak istiyorum çünkü ailemdeki doktorlarla birlikte, insanların sağlık sorunlarını çözmelerine ve bedenleri ve yaşamları hakkında akıllı kararlar almalarına yardımcı olma konusunda tutkuluyum. Ayrıca metin yazarlığını ve özellikle sosyal medyada editoryal stratejiyle ilgilenmeyi seviyorum ve en iyi yaratıcı fikirleri bulmak için meslektaşlarımla beyin fırtınası yapmaktan keyif alıyorum. Bu rolün gerektirdiklerini ve kurumsal misyonun bütünlüğünü düşündüğümde inanılmaz ilham alıyorum ve büyük ölçüde katkıda bulunacağımı düşünüyorum.”

En önemli tavsiye: Spesifik konuşun.

Yanıtınızı hazırlarken ne kadar spesifik olursanız, söyledikleriniz o kadar güçlü bir şekilde yankı bulacaktır. Aksine, ne kadar muğlak konuşursanız, söyledikleriniz o kadar jenerik ve basmakalıp algılanacaktır.

Yukarıdaki örnekte, kişi ailesindeki sağlık çalışanlarına, yazarlığa ve editoryal stratejiye odaklanıyor. Sadece yazmaktan bahsetmiyor ve işbirliğini ifade ederken daha spesifik bir işbirliği şekli olarak beyin fırtınasından bahsediyor. Bunların hepsi yanıtınızı daha kişisel ve benzersiz yapacak detay örnekleridir.

Ne Söylememelisiniz?

“Neden burada çalışmak istiyorsunuz” sorusunu nasıl yanıtlamamanız gerektiği açık olsa da belirtmekte fayda var. Şunları neden olarak söylemeyin:

 • Maaş hoşuma gitti.
 • Faydalar hoşuma gitti.
 • Unvan hoşuma gitti.
 • Uzaktan/X konumda çalışmak istiyorum.
 • Gerçekten istediğim başka bir işe giremedim.

***

Bir sonraki görüşmenizden önce, “Neden burada çalışmak istiyorsunuz?” sorusuna verdiğiniz yanıtın pratiğini yapın. Bunu yüksek sesle yapın, sadece kafanızda değil. Ve en iyi cevabın, onları neden istediğinizden çok, onların sizi neden istemesi gerektiğiyle ilgili olduğunu unutmayın. Tutku, coşku ve iyimserliği spesifik bir şekilde aktardığınızda görüşmecinin “İşte bu yüzden burada çalışmanızı istiyoruz” diye düşünmesini sağlayabilirsiniz.

https://hbrturkiye.com/blog/neden-burada-calismak-istiyorsunuz-sorusunu-nasil-yanitlayabilirsiniz


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: