Posted by: bluesyemre | August 11, 2022

Barış Özcan’ın önerdiği, mutlaka okunması gereken, ufuk açıcı 10 kitap @BarisOzcan

1. İnsan Neyle Yaşar Her dönemde güncelliğini koruyan bir eser sunan Tolstoy, İnsan Neyle Yaşar? adlı kitabında  insanın özündeki iyilik, açgözlülük, hırs ve her anlamda birleştirici bir güç olan sevgi kavramlarını ele alıyor.

2. Saatleri Ayarlama Enstitüsü Ahmet Hamdi Tanpınar’ın en ünlü romanlarından olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Türk insanının Doğu ile Batı arasında bocalamasını irdeleyen bir eser. Konusu büyük ölçüde bir dolandırıcılık olayını temel alan kitapta ders çıkarılacak çok şey var.

3. Ermiş Halil Cibran’ın Ermiş’indeki sözleri herhangi bir dinden bağımsız olarak bilge bir rehberlik ve iç huzuru sunmaktadır. Kitap, ihtiyacımız olan bilginin zaten içimizde var olduğunu öğretir. Zamanın ötesinde bir kitap olan Ermiş, 100 yıldır raflarda yer alıyor.

4. Eğlenceli Bilimsel Deneyler Eğlenceli Bilimsel Deneyler serisi, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden bir dizi bilimsel deneyin yer aldığı bir kitap. Çocukların tek başlarına yapabileceği deneyleri barındıran kitap ile bilim ve teknolojiye olan ilgileri artacak.

5. Uçurtma Avcısı Afgan asıllı Amerikalı Yazar Khaled Hosseini’nin kaleme aldığı Uçurtma Avcısı, yazarın bizzat gözlemlerinden oluşan bir kitap. Kitap, uzun yıllardır siyasi karışıklıklar ve savaşlarla gündeme gelen Afganistan’daki insanlık dramına dikkat çekiyor.

6. Beyaz Gemi Geçmişi temsil eden dede ile geleceği temsil eden çocuk arasında dramatik bir ilişki kurarak insan duygu ve düşüncelerine kendine has yorumlar sunan Cengiz Aytmatov, kitaptaki çocuğun saf ve temiz dünyasından dünyanın acımasızlığına geçişini gösteriyor.

7. Küçük Prens Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen çocuk kitaplarından olan Küçük Prens, yaş farkı olmaksızın herkesin gözdesi olmaya devam ediyor.

8. Beyaz Zambaklar Ülkesinde Beyaz Zambaklar Ülkesinde, özellikle Atatürk’ün önerdiği kitap olarak biliniyor. Petrov; eserinde ülkenin ekonomiden eğitime, sağlıktan tarıma kadar birçok farklı alandaki gelişimini kitabında herkese örnek olması için yazıyor.

9. İçimizdeki Şeytan Toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın ‘kapana kısılmışlığını’ gösteren Sabahattin Ali, kitapta iki gencin bir anda alevlenen aşkının bencillikleri yüzünden ne derece değiştiğini ve çıkmaza girdiğini gösteriyor.

10. Kan ve Gül Fantastik bir polisiye kitabı olan Kan ve Gül’de aşk romanları çevirmeni Aziz, bir yangında küle dönüşmek üzereyken, zamanda yolculuk yaparak yirmi yıl öncesine döner. Üstelik yirmi yaş daha gençtir. Şimdi yıllar önce işlenen bir cinayeti çözmek zorundadır.

https://barisozcan.com/

https://www.youtube.com/c/Bar%C4%B1%C5%9F%C3%96zcan/videos


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: