Posted by: bluesyemre | August 23, 2022

Ali Fuat Kartal: “Kütüphaneler çağımızın en güvenilir kurumlarından biridir”

Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) Genel Başkanı Ali Fuat Kartal, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayı ile 2022’nin aynı dönemine ilişkin Ankara Valiliği’nin paylaştığı karşılaştırmalı kütüphane verilerini değerlendirdi.

Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) Genel Başkanı Ali Fuat Kartal, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayı ile 2022’nin aynı dönemine ilişkin Ankara Valiliği’nin paylaştığı karşılaştırmalı kütüphane verilerini değerlendirdi. Kartal, “Kütüphaneler çağımızın en güvenilir kurumlarından biridir. Asıl mesele kütüphaneleri aslına uygun kullanmaktır. Okuyucu oranımız artıyor gözükse de nitelikli okuma hususuna dikkat etmemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.
“KÜTÜPHANELERİ ASLINA UYGUN KULLANMIYORUZ”
“Kütüphanelere gidin bakın, çoğunlukla ders çalışan öğrencilerin bulunduğu bir ortama dönüştüğünü göreceksiniz.” diyen Kartal sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kütüphaneciler olarak bizim de en çok yakındığımız şey şu: Öğrenciler ders çalışacak, odaklanmalarını kolaylaştıracak ortam bulamadığı için kütüphaneleri ders çalışmak, sınava hazırlanmak için kullanıyorlar. Kütüphanede ders çalışan öğrenci sayısı da günden güne artıyor ve kütüphaneler yetersiz kalıyor. Oysa kütüphanecilerin asıl beklentisi kişilerin kütüphaneye gelmesi, o kütüphanenin kaynaklarını kullanması, araştırmalarını yapması, kitap alıp evine götürmesi ve okuyup getirmesidir. Böyle bir okuyucu türümüz yok, varsa da çok az. Kütüphaneyi araştırma yapmak için kullanan nitelikli okuyucu sayımız çok yetersiz. Bizim asıl bu kimselerin sayısını artırmamız gerek.” 
“NİTELİKLİ OKUMAYI ÖĞRENMELİYİZ”
Türkiye Kütüphaneciler Derneği Başkanı Kartal okuma oranlarının düşük olduğu söylemlerine karşın 2019 yılında bir araştırma yaptıklarını ve araştırma sonuçlarında okuma oranının yüzde 40’ın üzerinde çıktığının altını çizerek, “2019 yılında yaptığımız bu araştırmada evinin yakınındaki kütüphaneleri kullanmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 63 olarak tesbît edildi. Buradan hareketle insanımızın okuyor olduğunu söyleyebiliriz fakat burada da karşımıza nitelikli okuma sorunu çıkıyor. Pek çok raporda kitap okuyan kimseleri belirlerken satılan kitap sayısına da önem veriliyor. Oysa bu yanlış, nitekim insanlar kitapları satın alıyor ama sırf kütüphanesinde bulunsun diye alıyor, bir başkasına hediye etmek üzere ediniyor olabilir. Bu hususta asıl veri kütüphaneden ödünç alınan kitapların sayısı olmalıdır. Öyle ki bir insan eğer kütüphaneden kitap ödünç alıyorsa onu çok yüksek bir ihtimalle okumak için alıyordur.” dedi. Kartal, “Gelgelelim asıl mesele kitap okuyucularının da neyi nasıl okuduğudur.” sözüyle nitelikli okuma hususunu işaret ettikten sonra ifadelerine şöyle devam etti:
“Günümüzde belli promosyonlar ve desteklerle bazı kitaplar milyonlar bile satabilir fakat bu kitapların birkaç yıla kadar piyasadan silindiğine çoklukla şahitlik ediyoruz. Kitabın değer kazanması için asıl kriter en az 2-3 nesil tarafından tercih edilmesi olmalıdır. İnsanlar bu tür kitapları tercih ettiğinde daha sağlıklı sonuçlara ulaşacaklardır. Ayrıca okurken de belki her satır üzerine düşünmek lazım. Okuduğunuz kitap sizin hayatınıza etki edebilmeli. Benim için nitelikli okumak demek okuduğunuz kitabın bir satırıyla bile olsa hayata yorum katabilmektir. Sanıyorum ki bu okuma türü yani nitelikli okuma noktasında ilerleme kaydetmemiz gerekiyor.”  
“KÜTÜPHANE ALIŞKANLIĞI İLKOKULDA BAŞLAR”
Kartal, “Kütüphane sevilmez mi? Kütüphanenin sevdirilmesi diye bir şey söz konusu bile olmamalı.” dedikten sonra kütüphane alışkanlığı kazanılmasına ilişkin şöyle konuştu: 
“Kütüphaneler günümüzde en güvenilir kurumlardan biridir. Aileler çocuklarını arkalarına bakmaksızın bir kütüphaneye emanet edip gidebiliyorlar. Kütüphanelerin insana katkısı saymakla bitmez. Kişiyi disipline eder, sosyalleştirir, okuma alışkanlığı kazandırır, sorumluluk sahibi yapar… Bu yüzden kütüphaneleri sevdirmekten öte, insanımıza kütüphane alışkanlığı kazandırmamız gerekiyor. Kütüphane alışkanlığı kazanılmasının da ancak bir yolu var: küçüklükten itibaren kütüphaneye uğrayan gençler yetiştirmek. Keşke imkân olsa da bazı ilkokul dersleri kütüphanelerde işlense. Bu alışkanlığın kazanılması için evvela ilkokul yıllarından başlamak gerek. Nitekim kütüphaneler etkin kullanıldığında en az bir öğretmen kadar çocuğun eğitim hayatını destekleyen yapılardır.” 
E-KİTABA VE SESLİ KİTABA   YÖNELİŞ VAR
Türk Kütüphanecileri Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:
“Son zamanlarda e-kitap sistemlerine bir yöneliş söz konusu. İnsanlar, çağın getirdiği teknolojik imkânların heyecanının yanı sıra artan maliyetlerin kitap fiyatlarına yansımasının bir sonucu olarak da elektronik kitapları tercih ediyorlar. Bu konuda elektronik kitapların en çok tercih edildiği alanlar kitap fiyatlarının da en yüksek olduğu akademik çalışmalar oluyor. Öte yandan sesli kitaba da bir yöneliş var. Buna okuma tembelliği diyebiliriz sanırım çünkü kitap okumak bir emek istiyor, kitaba zaman ayırmayı gerektiriyor. Okuduğunuz satırları düşünmeniz, onları yorumlamanız gerekiyor. Hâl böyle olunca okumaya karşılık dinlemek daha kolay geliyor. Ben, kitap okumanın yerine kitap dinleme eylemini getiren sesli kitap sistemine odaklanamıyorum. Avantajları da var tabii. Yolculuk sırasında araç kullanırken veya okuma ortamı oluşturulamayan durumlarda elbette faydalı olabilir ama sesli kitap sisteminin ‘kitap okuma’ olgusunu çok da karşılamadığını söylemek gerek.”
KİTAP SAYISI DA OKUYAN SAYISI DA GEÇEN YILA ORANLA ARTTI
Ankara Valiliği’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre Ankara’da 1’i gezici olmak üzere 72 adet kütüphane bulunuyor. Okuyucu sayıları ve kitap sayılarına ilişkin veriler de şöyle açıklandı: 

http://www.zafergazetesi.org/haber/Kutuphaneler-cagimizin%C2%A0en-guvenilir-kurumlarindan-biridir/90678


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: