Posted by: bluesyemre | August 28, 2022

İnsanlık Ay’a dönüyor. Bu kez kalıcı olarak!

İnsanlık bir kez daha Ay’a ayak basmak üzere hazır! Artemis 1 göreviyle SLS roketi 29 Ağustos’ta Orion uzay aracını Ay’a gönderiyor. Canlı yayın linki: https://youtu.be/zPoG0THRUW0

ARTEMIS 1 göreviyle dünyanın şu anda aktif olan en güçlü roketleri ateşlenecek ve insansız bir kapsül Ay’a gönderilip geri getirilecek. Bu çok önemli tarihi fırlatmayı ben de canlı olarak yayınlayacağım ve orada çok daha teknik ayrıntılara da gireceğim o yüzden merak edenler aşağıda verdiğim canlı yayın bağlantısını kullanarak o yayını da takip edebilirler. Bu videoda hem bu fırlatmanın önemini ve hem de ARTEMIS programının özelliklerini anlatmak istiyorum.
Tıpkı APOLLO programı gibi ARTEMIS programının da amacı Ay’a insanlı iniş yapmak. Yunan mitolojisinde Artemis, Apollo’nun kız kardeşi. Zaten bu uzay görevinde NASA Ay’a ayak basacak ilk kadın astronotu göndermeyi planlıyor. Normalde bunun için 2024 yılını hedefliyorlardı, ancak programda meydana gelen aksaklıklar nedeniyle yeni hedef 2025. Artemis 3 göreviyle hem Ay’a ilk kez bir kadının hem de beyaz olmayan bir insanın gönderilmesi planlanıyor.
Bunun için de iki öncül provaya ihtiyaç var: Artemis 1 ve 2 görevleri tam da bu yüzden tasarlandı. Yarın fırlatılacak Artemis 1 insansız olacak ama tüm özellikleriyle sanki insan taşıyormuş gibi bir tatbikat yapılacak.
Artemis ekipleri, görevleri sırasında, dört kişilik bir ekibi uzayda 21 güne kadar canlı ve sağlıklı tutmak için tasarlanmış bir kapsül olan Orion’da yaşayacak. Her bir Orion kapsülü, Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan ve güneş panelleri, yaşam destek sistemleri, yakıt tankları ve Ay yörüngesine girmek için gereken ana motoru taşıyacak olan bir Avrupa Hizmet Modülü ile uçacak.
Gördüğünüz gibi Apollo görevlerinden en önemli farkı NASA’nın sadece ABD’li üreticilerle değil uluslararası bir iş birliği yaparak farklı uluslardan uzay ajanslarıyla da çalışması. Özellikle Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kazanılan “birlikte çalışma yetenekleri” bu görevi ilk Ay görevinden farklılaştırıyor.
Astronotları taşıyacak olan Orion’un Ay’a yolculuğuna başlayabilmesi için çok güçlü bir rokete ihtiyaç var. Bunun için SLS yani Uzay Fırlatma Sistemi geliştirildi. Bu roket sıvı hidrojen ve sıvı oksijen karışımı yakan üç aşamalı bir sistem olarak hazırlanmış. İlk aşaması aslında uzay mekiği programı için geliştirilmiş olan dört tane RS-25 roket motoru kullanıyor.
Her SLS roketi ayrıca, bu ilk ana kademenin her iki tarafına bağlı iki büyük katı yakıtlı booster (güçlendirici) kullanıyor. Tüm bunlar birlikte, fırlatma sırasında 8,8 milyon poundluk bir itiş gücü üretecek. Bu da Apollo programının Saturn V’inden %15 daha fazla demek.
Yaklaşık 100 metre yükseklikteki bu roket yarın başarıyla fırlatılabilirse şu ana kadar “yeryüzünden ayrılan en güçlü roket” olma ünvanına kavuşacak. Ancak bu ünvanı muhtemelen çok kısa bir süre koruyabilecek. Çünkü SpaceX’in geliştirdiği ve test aşamalarını benim de yıllardır canlı yayınlarla aktardığım Starship bu yılın sonlarına doğru ilk yörünge fırlatmasını gerçekleştirince bundan 20 metre daha yüksek ve neredeyse iki katı gücünde bir itişe sahip olacağından dünyanın en büyük ve en gelişmiş roketi haline gelecek.
Yani bu yıl çok büyük ve çok güçlü roket fırlatmalarına tanık olacağız.

https://barisozcan.com/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: