Posted by: bluesyemre | September 12, 2022

Birlikte Çalışmak: Hepimiz Birimiz, Birimiz Hepimiz İçin!

Çevrimiçi hayatımızda yer alan neredeyse tüm uygulamalar, pandeminin de pozitif etkisiyle, aynı anda aynı dokümanda bir çok kişinin çalışmasına imkan verecek dijital ortamı bizlere sunuyor. Tabii bunu sadece teknolojik yeterlilikler ile değil, belli kurallara uyarak yapabiliyor. Hepimiz aynı dokümanın en güncel halini (son, final, kesin-son, final-final, ceo_nun-onayladigi gibi isimler vermeden) görebiliyor, üzerinde yorumlaşabiliyoruz. Kesinlikle “hepimiz birimiz için” oluyoruz. Bir dokümanın en iyi haline gelebilmesi için hepimiz katkıda bulunuyoruz.

Biz insanların da yetkinlikleri birlikte çalışmak için yeterli. Hatta, birlikte çalışarak kesinlikle yetkinliklerimizi daha iyi kullanabiliyor ve daha verimli oluyoruz. Ancak, teknolojinin uymak zorunda olduğu kurallar gibi, bizler de bazı kurallara uyarak birlikte çalışmayı mümkün kılabilir ve bu şekilde hepimizin katkıda bulunabileceği ortamı yaratarak “birimiz hepimiz için” olabiliriz.

Birlikte Çalışmanın Gizli Sosu

Önce birlikte çalışmanın ne olmadığını tanımlayalım. Birlikte çalışmak sadece bir işi bitirmek için gerekli iş yükününün paylaşılması veya kişinin kendi yapacağı işi bir başkasının yapmasını beklemesi değildir. Kalabalık grupların bir araya gelerek üretmesi de değildir. Amazon CEO’su Jeff Bezos’un ünlü “iki pizza kuralı”nı duymuş olabilirsiniz. Eğer iki pizza bir takım için yeterli gelmiyorsa, o takım fazla büyüktür.

Birlikte çalışmak, insanların tek başlarına başarabileceklerinden daha büyük bir işi başarmak için bir araya gelmesinin verimli bir yoludur. Bunu yaparken de daha verimli sonuçlar ve daha fazla etki elde etmek için bir dizi beceri seti, kaynak, uzmanlık ve perspektiften yararlanılır.

Bildiğinizden Fazlasını Yapabilirsiniz

İnsanlar sosyal canlılardır. İletişim kurar, fikir geliştirir, paylaşır, kendini geliştirir, başkasının gelişimine katkıda bulunurlar.  Bu kabulle ilerler ve onu iş hayatına uygularsak, insanların birlikte çalışmak için yaratıldığı sonucunu ortaya çıkarabiliriz. Bu nedenle, doğru şekilde kurgulanmış olan birlikte çalışma ortamı, yaratıcılığı ve yeniliği tetikler, daha bilinçli karar vermemizi sağlar. Böylece, işin kalitesinin -fikir, çözüm ve uygulama ekseninde- daha iyi olmasına olanak tanır.

Öğrenme ve öğretme

Şüphesiz ki, en büyük öğrenme kaynağımız çalışma arkadaşlarımızdır. Birlikte çalışmaya dayalı ortamlar beceri paylaşımını destekleyerek, tüm ekip için bağlam içerisinde öğrenme ve öğretme imkanı sağlar.

Etkiyi arttırma

Bir işin aynı anda ve aynı odakta gerçeklenmesi ekseninde, yeterli sayıdaki bir grubun (iki pizza kuralı) birlikte çalışması şüphesiz daha verimli sonuçlar doğurur. Biraz uzun bir cümle ile: “İki veya daha fazla kuvvet birleştiğinde oluşan kuvvet, parçalarının toplam kuvvetinden daha büyüktür.” diyebiliriz. Kısaltacak olursak da: 1+1=3

Aidiyeti güçlendirme

Birlikte çalışma ortamına sağladığımız her katkı ile takımın, işin ve şirketin bir parçası olduğumuzu hissederiz. Kendimizi bir parçası olarak hissetmek ise verimliliğimizi arttırır, işimizi daha keyifli hale getirir ve birlikte çalıştığınız herkes için daha iyi bir çalışma ortamı yaratır.

Peki Nasıl Başarırız?

Ekip çalışmasına ilişkin birçok düşünce, insanların birbirlerine fiziksel olarak yakın olmalarına odaklanır, daha iyi ofis düzenleri oluşturmak gibi. Hepimiz kademeli olarak ofislere döndükçe bu konuların önemi artacak olsa da, koronavirüs krizi tarafından tanınmayacak şekilde değişen bir ortamda, ekiplerin birlikte çalışabilmesini çevrimiçi dünyada planlamak zorundayız. Birçok ekip üyesi birbirinden kilometrelerce uzakta halâ evden çalışırken ekip çalışması nasıl mümkün olabilir sorusunu sorarak başlayabiliriz. İnsanlar hibrit ve esnek çalışma fırsatlarını en üst düzeyde kullanırken ve aynı anda masalarında bile olmayabilirken nasıl etkili bir şekilde birlikte çalışabilir? Bu bağlamda, geleneksel işbirliği becerilerimizi geliştirmemiz ve verim odaklı olarak tekrar yapılandırmamız gerekiyor.

Çalışma yönteminize birlikte karar verin. Her şirket aynı değildir, bu nedenle her şirket birlikte çalışmayı nasıl mümkün kılabileceğine kendisi karar vermelidir. Bunu yapmak için önce, şirketinizde nelerin birlikte çalışmayı engellediğinden başlayabilirsiniz: Yetersiz araç seti mi? Güven eksikliği mi? Ekipler arasındaki çalışma kültürü farklılığı mı?…Bunları öğrenmek için hızlı bir araştırma yapabilir, engelleyicilerin neler olduğunu keşfedebilir ve bunları aşmak için öneriler toplayabilirsiniz. Bunu hem departmanlar arası (örneğin yazılım ve tasarım ekipleri arasındaki), hem de ekipler arası engelleyicileri göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz. İçgörü ve çalışan önerileri üzerine inşa edilecek yapıların sahiplenilmesi de daha kolay olacaktır.

Çalışma standartlarınızı belirleyin. Herkes aynı şekilde öğrenmez, düşünmez ve iş yapmaz. Ekip üyelerinin katkıda bulunabilecekleri çeşitli yollar sunarak, herkesin kendini rahat hissedeceği şekilde katkıda bulunabileceği bir ortam yaratmaya çalışın. İnsanların öğrenme ve düşünce tarzındaki farklılıklar birlikte çalışmaya oldukça fazla katkı sağlayacakken, aynı şey iş yapma şekli için geçerli değildir. Tam tersine, iş yapma şeklinin farklı olduğu noktalar azalıp ortak olduğu noktalar arttıkça, birlikte çalışmanın verimi artacak ve insanlar kendilerini daha güçlenmiş olarak hissedeceklerdir. Tasarım dosya yapısından proje yönetim sistemi aracındaki görevlerin isimlendirmelerinin nasıl yapılacağına ya da yazılım dosyalarının iskeletine kadar bir standart belirlemek birlikte çalışmayı daha verimli hale getirecektir.

Yanlış anlaşılmaların önüne geçin. Özellikle uzaktan çalışmanın bu kadar yaygın olduğu günümüzde, yanlış anlaşılmaların olması çok daha kolay gerçekleşebiliyor. Yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için, birlikte çalışma seanslarının sonunda, yapılacak işlerin ve sorumlularının üzerinden geçin, hedeflerin doğru belirlendiğinden ve herkes tarafından aynı şekilde algılandığında emin olun. Bu iş için ayıracağınız 5 dakika, sürecin devamında size saatler kazandırabilir.

İletişimde kalın. Birlikte çalışma sırasında ve sonrasında, insanların ihtiyaç duyduklarında soru sorabilecekleri iletişim kanallarının açık olduğunu vurgulamak, özellikle birlikte çalışma kültürün gelişmesi için faydalı olacaktır. İster dijital ortamda ister yüz yüze olsun, birbirini dinlemek çok önemli bir birlikte çalışma becerisidir. Eğer hala ana iletişim aracınız e-posta ise, bir an önce Slack benzeri çağdaş iletişim araçlarını kullanmayı değerlendirin.

Dinleyin. Birlikte çalışmanın en kritik noktalarından biri de, herkesin bir sesinin olabilmesidir. En basit haliyle, biri konuşurken diğer insanlar söz kesmeden dinlemelidir (içlerindeki söze girme isteğini baskılayarak, her ne kadar yapması söylemesinden zor olsa da). Bu şekilde, herkes düşüncelerini özgürce söyleyebilir ve sözü olan her kişi tüm ekip tarafından dinlendiğini anlayarak birlikte çalışmadaki fikirleri içselleştirebilir.

Müşterinizi ekibe dahil edin. Birlikte çalışmayı içselleştirmiş ekipler, yeni bakış açıları keşfetmek için farklı arka planları olan, farklı fikirlere, deneyimlere ve becerilere sahip insanları bir araya getirir. Bunu daha iyi yapmak için çalışan yenilikçi şirketler ise müşteriler ve şirket dışı paydaşları da birlikte çalışma ortamına dahil ederek ürün ve hizmetleri birlikte yaratıyor. Bu anlamda, müşterilerinizin ve diğer paydaşların fikirlerini alabileceğiniz çalıştaylar, anketler veya toplantılar organize edebilirsiniz.

Başarıyı kutlayın. Birlikte çalışma ortamını kurarken, yol boyunca her dönüm noktasını kutladığınızdan emin olun. Ekibin düzenli çalışma rutinlerinden çıkması ve rahatlama ortamı yaratması için faydalı olabilir. Bu hem tüm ekibin birlikte çalışma kaslarını güçlendirecek hem de konfor alanlarından çıkmanın ve yeni şeyler başarmanın hazzını yaşamalarına olanak verecektir.

Yaşasın Birlikte Çalışmak!

Bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak, işim gereği gün içinde bir çok yetkinliğe sahip insanla birlikte çalışıyorum. Proje yöneticileri, yazarlar, reklamcılar, yazılımcılar, pazarlamacılar, tasarımcılar… Bazen bir ekip arkadaşımın ürettiği çıktıya yorum yapıyor, bazen bir diğerinin ürettiği çıktıdan beslenip tasarım yapıyor, bazen de ürettiğim tasarımlara geri bildirim alıyorum. Her çalışma arkadaşımdan sürekli yeni şeyler öğreniyor, hem ürettiğim tasarımlara hem de hayatıma olumlu etkilerini kendim deneyimleyerek görüyorum.

Eğer siz de hem kendi performansınızı geliştirmek hem de ekibinizin verimliliğini arttırarak  takım arkadaşlarınızın gelişimini desteklemek istiyorsanız, iş yerinizde birlikte çalışma ortamının yaratılmasına katkı verin. Hepsi bu kadar.

https://hbrturkiye.com/blog/birlikte-calismak-hepimiz-birimiz-birimiz-hepimiz-icin


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: