Posted by: bluesyemre | September 19, 2022

Yüksek Performanslı Ekipler İlişkilere Önem Veriyor

İşyeri arkadaşlıkları önemsiz görünebilir. İşyeri arkadaşlıklarını üretkenlik, verimlilik ve kârlılık gibi geleneksel kurumsal hedeflerden ayrı tutarız ve bu ilişkilere olsa güzel olur şeklinde bakarız.

Bu düşünce tarzı doğru olmaktan uzaktır. Birçok çalışma, aidiyet için duyduğumuz temel insani psikolojik ihtiyacımız karşılandığında, anlamlı iş ilişkileri oluştuğunu ve yüksek performanslı takımlara benzer sonuçların elde edildiğini gösteriyor.

Yeni başlayanlar için belirtmek gerekir ki işyerinde yakın bağlantıları olan çalışanlar daha üretken, daha yaratıcı ve daha işbirlikçidirBu tür çalışanlar ayrıca işlerinden daha memnundur, daha az tükenmişlik yaşarlar ve başka bir rol için kurumlarından ayrılma olasılıkları daha düşüktür.

Diğer yandan, çalışanlar ekiplerinden kopuk veya işyerinde yalnız hissettiklerinde performansları düşer. Odaklanma becerileri geriler ve işbirliği yapma isteği azalır. Daha da kötüsü, değerli bilişsel kaynaklarını yalnızlıklarını diğerlerinden gizlemek için kullanırlar. Bu da projelerini bitirmeleri için daha az zihinsel güç bırakır. Kısacası, işlerini yapma konusunda daha az yeterli hale gelirler.

Yakın ilişkilerin değerini mantıksal olarak takdir etmek ve bunun hakkında ne yapılacağını bilmek ayrıdır. Sonuçta bir lider çalışanlarının bağ kurması için tek başına ne yapabilir?

Bunun kısa cevabı: Çok şey.

Araştırmalara göre işyeri arkadaşlıkları kendiliğinden meydana gelmiyor, belirli şartlar altında gelişiyorlar. Liderler bu şartları uzaktan veya hibrit bir çalışma ortamında bile oluşturabilirler. Aşağıda liderlerin yakın ilişki biliminin içgörülerini kullanarak uygulayabileceği kanıta dayalı üç strateji sunuyorum.

1. Arkadaşlık başlatmak için ortak yönleri kullanın.

Çalışmalar, arkadaşlık doğuran en önemli etmenin benzerlik olduğunu gösteriyor. Çalışanlar birbirleriyle ne kadar çok ortak yön bulursa birbirlerine o kadar yaklaşıyorlar. Bu en sevdikleri televizyon programı, hafta sonu yaptıkları bir hobi veya aynı günde doğmuş olmaları bile olabilir. 20 yıl boyunca yakın kalan en iyi arkadaşların incelendiği ilginç bir çalışmaya göre uzun vadeli bağların en önemli yordayıcısı arkadaşlar ilk buluştuğundaki benzerlik düzeyleri.

Yöneticiler bu içgörüyü kullanarak çalışanların ortak yönlerini belirlemelerine yardımcı olabilirler. İşe uyum süreci bunun için mükemmel bir fırsattır. Yeni çalışanları sadece mesleki deneyimlerine göre tanıtmaktansa onlarla görüşme yaparak kişisel ilgileriyle ilgili birkaç renkli detay öğrenebilir, çalışanı tanıtırken bu detaylardan bahsedebilirsiniz.

Yeni ekip üyelerini kişisel ilgilerine göre tanıtmak onları daha insani bir konuma yerleştirir ve mevcut ekip üyeleriyle üzerinden bağ kuracakları ortak yönler bulmaları için onları güçlendirir. Dahası, kişisel ilgiler hakkında sorular sormak, yeni çalışanları önemsediğinizi ve bireyselliklerine değer verdiğinizi gösterir. Çalışanların yüzde 88’i şirketlerinin işe uyum sürecinin gelişmesi gerektiğine inanıyor. Bu göz önüne alındığında, arkadaşlığa götüren bir tanıtma mesajı tasarlamak bir kurumu diğerlerinden ayıracağı gibi daha etkili bir işbirliği için ortam hazırlar.

2. Ortak hedefleri vurgulayın.

Aynı yöneticinin altında çalışan kişilerin birbirlerini ekip olarak gördüklerini varsaymak kolaydır. Ancak, durum her zaman böyle değildir. Dolayısıyla, ekiplere liderlik etmekle ilgili önemli bir şey, çalışanların meslektaşlarını sadece iş arkadaşı olarak değil ekip arkadaşı olarak gördüklerinden emin olmaktır. Peki nasıl?

Sosyal psikologlar uzun zamandır ortak hedeflerin veya aynı amaç için beraber çalışmanın, arkadaşlıkların gelişimini desteklediğini biliyor. Zira araştırmalara göre iş arkadaşlarını başarıları için esas gören çalışanlar daha yakın arkadaşlıklar kuruyor, daha az anlaşmazlığa düşüyor ve işlerini daha anlamlı görüyor.

Birçok kurumun yaşadığı bir zorluk, ortak hedefleri belirlemenin oldukça güç olmasıdır. Bu özellikle de ekip üyeleri farklı projelerde çalıştığında geçerlidir. İş arkadaşlarımızla hedeflerimizin uyumlu olmadığını hissettiğimizde gruplaşmalar, bilgi akışı açıkları ve çatışmalar ortaya çıkar.

İşbirliği sınırlı olsa bile ortak hedefler liderlerin ekip anlayışı oluşturmaları için değerli bir fırsattır. Örneğin, yöneticiler projelerin ne bakımlardan ekip çabası gerektirdiğine dikkat çekebilir. Bunu yapmak önemli bir işbirliğini vurgulamak veya bir kişiye hayati önemi olan katkılarından dolayı teşekkür etmek kadar basit olabilir.

Diğer bir seçenek, sadece beraber çalışarak elde edilebilecek anahtar sonuçlar veya OKR’ler gibi ekip genelindeki hedefleri vurgulamaktır. Ekip OKR’leri, departmana bağlı olarak yönlendirmeleri artırır, organik trafiği geliştirir ve çalışanların bağlılık puanlarını iyileştirir.

Ortak hedefler, ofis dışında eğlence etkinliklerinde ekip oluşturmayı teşvik edebilir. İyi tasarlanmış bir sosyal etkinlik eğlence deneyiminden fazlasını sunar. Yani, çalışanların ortak bir hedefe doğru omuz omuza çalışabilecekleri şartları sağlar. Diğer bir deyişle, ofiste kokteyl düzenlemek yerine işbirliğine dayanan bir yemek kursuna yatırım yapabilirsiniz.

3. Gerilimi bağlantıya dönüştürün.

Araştırmalara göre insanlar bağlantılı hissetmediklerinde yeterince değer, takdir ve saygı görmediklerini hissederler ve bu da işyerinde anlaşmazlıklara neden olur. İnsanlar bağlantısız hissettiklerinde farklı bir görüşü hakaret olarak algılamaya daha meyilli olurlar.

Ancak, anlaşmazlıklar doğru ele alındığında fazlasıyla değer sağlayabilir. İşyeri anlaşmazlıkları ofiste işlev bozukluğunu göstermez, aksine daha yaratıcı çözümler, daha iyi kararlar ve daha üstün bir performansa katkıda bulunabilir.

En iyi liderler çatışmayı yumuşatmaktan fazlasını yaparlar. İlişki kurmaya yönelik ifadeler kullanarak gergin anları daha iyi ilişki fırsatlarına dönüştürürler. Bu tür ifadeler ortaklığa atıfta bulunabilir (“Bunu çözebileceğimizden eminim.”) veya uzmanlığa değer verebilir (“Bu tür müşterilerle ilgili içgörülerini her zaman takdir etmişimdir.”). Önemli olan iş arkadaşınıza anlaşmazlığınızın ilişkinizle ilgili olmadığı ve her şeyin en iyi çözümü bulmak için olduğu konusunda güven vermektir.

Doğru kullanıldığında ilişki kurmaya yönelik ifadeler ilişki sorunlarını çözmekten daha fazlasını yaparlar. Bu ifadeler işbirliğini teşvik eden, takdir gösteren ve katkıda bulunanlara değer gördüğünü hissettiren hayati bir iletişim aracıdır.

***

Uzun zamandır işyeri arkadaşlıkları şansa bırakılıyor. Ancak araştırmaların sonuçları net: İş arkadaşlarımıza bağlı hissetmek üretkenliği artırıyor, çalışan devrini azaltıyor ve daha iyi bir ekip çalışmasını teşvik ediyor. Bu haliyle, iş arkadaşlıkları üstün performanslı ekipler yaratmak için güçlü ama yeterince kullanılmayan bir araçtır.

İyi haber şu ki, araştırmalar liderlerin çalışanlar arası arkadaşlığı beslemek için birçok şey yapabileceğini gösteriyor. Yakın ilişkilerle ilgili bilimsel çalışmaların içgörülerini kullanarak bağ kurmayı, ekip oluşturmayı ve üretken işbirliklerini teşvik edebilirsiniz. Herhangi bir lider ekibinin ilişki ihtiyacını gözeterek performansı artırabilir.

https://hbrturkiye.com/blog/yuksek-performansli-ekipler-iliskilere-onem-veriyor


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: