Posted by: bluesyemre | September 25, 2022

Aptallara Güzel Gelen Televizyon Dizileri 1996 (#Ortaoyuncular #FerhanŞensoy)

ŞENSOY MUCİZESİ… / Cenk Koray

Ferhan için daha önce de yazdım, okurlarım hatırlayacaktır.
Oynadığı, sahnelediği, el attığı her oyun ülke çapında, tiyatro severler arasında olay olmuştur. Hele, “Ferhangi Şeyler”, gelenekselleşmiş, metni günlük olaylarla her gün değişen, her gece seyredilse bıkmadan, usanmadan görülebilecek bir zeka ürünü.

Konumuz, şimdi yeni sergilemeye başladıkları “Aptallara Güzel Gelen Televizyon Dizileri” isimli oyun.
Bu oyunu Romanyalı bir hatun kişi kaleme almış. Verin bu oyunu Devlet Tiyatrolarına, iki kişilik bir oyun olarak oynasınlar ve siz de gidip sıkılın. Kocasından boşanmaya kalkan, televizyonlara dizi film senaryoları yazan bir hatun kişi ile psikiyatrist doktorun sohbeti.
Ama oyuna Devlet Tiyatroları değil, Ferhan Şensoy isminde bir beyin el koymuş.
Bir kere iki kişilik oyunu, beş kişilik hale getirivermiş.
Bu nasıl olur diye düşünebilirsiniz. Oyunun özü hiç bozulmadan, üç kişi daha yerleştiriliyor ve oyun birdenbire farklı bir boyuta taşınıveriyor. Dünya üzerinde, bugüne kadar hiçbir tiyatrocunun kafasından geçmeyen, düşünmediği, aklına dahi getirmediği, belki de aklına getirip kovduğu bir olayı, Ferhan, getirip “Ortaoyuncular” sahnesine yerleştiriyor. Üstelik, yıllarca birlikte oyun oynadıkları ve bir süredir ayrı yaşadıkları Rasim Öztekin ismindeki bir tiyatro yıldızı ile gerçekleştiriyor her şeyi.

Hani tiyatro oyununu yazan kişi, rejisöre yardımcı olmak için, parantez içinde bilgiler verir ya, örneğin (kapı açılır, içeriye falanca girer, üzerinde beyaz bir gömlek vardır, masanın üzerinde saksı ve duvarda bir kılıç asılıdır) gibi oyunu tamamlayıcı şeyleri yazar ya. İşte siz, oyunu seyrederken, bu parantezi birdenbire sahnede seyretmeye başlıyorsunuz.
Bir kere Ayşen Aydemir adındaki oyuncu, bir nevi suflör, bir bakıma parantez çağırıcı, bir anlamda piyanist olarak yerini alıyor oyunun başında. Sonra “parantez girer” dedikçe Rasim giriyor, “parantez çıkar” dedikçe Rasim çıkıyor. Bu arada oyuna yerli yersiz giren Rasim’le, diğer iki oyuncu Ferhan ve Derya’nın konuşmaları, insanı kahkahanın kucağına itiveriyor.

Tiyatro oyuncusu olarak pek çok kişiyi beğenmek mümkün. Ama bir oyuncuya hayran olmak istiyorsanız Rasim’i seyretmelisiniz.

Şimdi gelelim itiraflara.
Benim şahsi itiraflarıma.
Ben oyunu seyrederken, bütün suflör, parantez, çaycı tiplerinin, oyunun Romanyalı kadın yazarının kafasından çıkmış olarak düşünmüştüm. Tabii Ferhan’ın da kalem oynattığını hesap ederek, örneğin, çaycı “döner-ekmek” getirdiğinde, oyunun aslında hamburger geliyordur herhalde, Ferhan bunu döner-ekmek yapmış diye hesap ettim. “Bıyık altından gülmek” tabiri Türkçemizde bulunduğu için, bunun Ferhan’ın beyninin bir ürünü olduğunu kendi başıma anladım. Bu düşüncelerle oyunun yazarı sahneye çağırıldığında, bu büyük zekayı avuçlarımı patlatıncaya kadar alkışladım. Sonra fuayede kendisiyle tanışınca kendisini tebrik ettik ve “parantez” buluşu için kendisini can-ı gönülden kutladık. Ama, kadın, bu buluşun kendisine ait olmadığını, oyunu bu hale Ferhan’ın getirdiğini ifade etti. Hatta, bu haliyle oyunun çok daha güzelleştiğini ve Fransızca’ya bu haliyle tercüme ettirip, diğer ülkelerde, böylece sergilenmesini istediğini söyledi.
İşte o zaman, Ferhan’ın müthiş oyunculuğunun yanında, olağanüstü bir tiyatro adamı olduğunu da iyice idrak ettim.
Ferhan Şensoy isminde bir insanın ülkemde yaşamasından duyduğum mutluluk anlatılamaz. Derya, Ayşen Hüseyin ve Rasim, sizleri kutlamak için Türkçemizde yeterli kelime yok.
Bu yazdıklarımla idare edin.
Nasıl olsa idare edersiniz, çünkü aslında sizin kutlanmaya da ihtiyacınız yok.

Yazan ANCA VİSDEİ
Türkçeleyen FERHAN ŞENSOY
Yöneten FERHAN ŞENSOY
Gibi yapanlar
CATHERİNE BERRİER-SCHLUMPF-DERYA BAYKAL
JACQUES PONCET-BERNARDİNİ-FERHAN ŞENSOY
PARANTEZ-RASİM ÖZTEKİN
GÖREVLİ-AYŞEN AYDEMİR
ÇAYCI-HAKAN ALTUNTAŞ

Işık HÜSEYİN ULAŞ
Giysi DERYA BAYKAL–ANCA VİSDEİ
Sahne tasarımı FERHAN ŞENSOY
Şarkılar JACQUES BREL
Yönetmen Yardımcıları HAKAN ALTUNTAŞ-SONNUR KARAKAŞ-TİLBE SALİM
Sahne teknisyenleri YÜCEL ŞAHİN-MEHMET ÇAKMAK-MUSTAFA ŞAHİN-HASAN ÜNALDI-KEMAL BİGEÇ
Kamera ÖMER ŞAHİN
Film-kurgu BENGİ VİDEO
Resim seçici SONNUR KARAKAŞ
Kamera asistanları ORHAN KARSLIOĞLU-TARIK KEREMOĞLU
Fotoğraf HEZARFEN FOTOGRAFYA
Afiş TAYF OFSET
Dünya prömiyeri SES-1885 19.03.1996


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: