Posted by: bluesyemre | October 3, 2022

Görev Delege Etmek Konusunda Suçlu Hissetmeyin

Çoğu lider görev devretmenin sonuçlarını bilir: Ekibinize büyüme ve gelişme fırsatları sunarken, kendinize daha öncelikli işlere odaklanmak için zaman yaratırsınız. Bu teoride mükemmel bir fikir olsa da çoğu lider bunu uygulamaya koymakta zorlanıyor.

Liderlerin görev delege etmemesinin birçok sebebi vardır. Bazıları, sadece kendilerinin işi doğru bir şekilde yapabileceğine veya işi açıklamaktansa kendileri yaptıklarında daha kısa sürede yapacaklarına inanırlar. Bazılarıysa başvurulan uzman rolünü bırakmak istemezler veya ekiplerinin kendilerini geride bırakacağından korkarlar. Bununla birlikte, yakın zamanda koçluk yaptığım liderler arasında, bir ekip üyesinin yapılacaklar listesine daha fazla iş eklemekle ilgili suçluluk başlıca engel olarak sayılıyor.

Bir reklam teknolojisi şirketinde CMO olarak çalışan Kendra şunları paylaştı: “İşe boğulmuş durumdayım ama ekibim de öyle. Onlardan ekstra herhangi bir iş istemek konusunda suçlu hissediyorum.” Başarılı bir moda markasının kurucusu olan Miguel’in ekibi için duyduğu kaygı, sürekli delege etmesi gereken işleri üstlenmesine neden oldu.

Ekibinizin refahını önemsemek ve iş yüklerini yönetmek iyi liderliğin parçasıdır. Ancak, kontrol altına alınmayan suçluluk duygusu delege etmenin önüne geçiyorsa bu kimsenin kazanmadığı bir durumdur. Liderlerin iş yükünün artması anksiyete ve tükenmişliğe ve ayrıca yüksek değerli işlerin yapılamadan kalmasına neden oluyor. Dahası, korumak istediğiniz ekip üzerinde zararlı etkileri olabilir. Çalışanlar güvenilmediklerini hissedebilir ki bu da moral ve bağlılığı azaltır. Ayrıca, gelişme fırsatlarının eksikliği çalışan devrine yol açar.

Aşağıda suçluluk duygunuzu hafifletmenin ve daha çok görev delege etmenizin ve aynı anda ekibinizi önemsemenin bazı yollarını açıklıyorum.

Suçluluğunuzu sorgulayın

İki tür suçluluk vardır: gerekçeli ve gerekçesiz. Etik bir normu ihlal ettiğimizde, rahatsızlık verici ama gerekçeli olan suçluluk duygusu, sorumluluk duygumuzu harekete geçirir ve bizi hatalarımızı düzeltmeye teşvik eder. Suçluluk aynı zamanda önleyici bir geribildirim sağlar ve bu sayede yanlış eylemleri önlemek ve olumlu sosyal davranışları artırmak üzere öngörülü davranırız.

Ancak, bir durum hakkında yanlış bir şekilde sorumluluk üstlendiğimizde veya sebep olduğumuz acıyı abarttığımızda, suçluluk mantıksız ve sağlıksız hale gelir. Sürekli gerekçesiz suçluluk duymak, daha az özgüven ve daha fazla anksiyete, depresyon ve fiziksel semptomlarla ilişkili.

Duyduğunuz suçluluğun gerekçeli mi yoksa gerekçesiz mi olduğunu anlamak için kendinize şunu sorun, “Beni bu görevi delege etmekten ne alıkoyuyor?” ve aklınıza gelen düşünceleri yazın. Örneğin, Miguel ekibinin işe gelmeyi sevmesini istiyordu, o yüzden delege etmek yerine “Bunu yapan ben olabilirim” diyerek daha fazla görev üstlendi.

Düşüncelerinizi sorgulayın. Kendinize sorun: Ne bakımdan yanlış düşünüyor olabilirim? Başka bir bakış açısı mümkün mü? Miguel, üstlendiği işleri yapabilse de bunun ekip veya şirket için doğru bir çözüm olmadığını fark etti. Birini incitmediğiniz ve etik değerlerinizle çelişmediğiniz sürece suçluluğunuz muhtemelen gerekçesizdir.

Özellikle de suçluluk hissetmeye yatkınsanız ve başka bir kişinin çektiği acıya ve memnuniyetsizliğe dair herhangi bir işaret veya olasılık, sizi gereksiz sorumluluk almaya teşvik ediyorsa, düşüncelerinizi saptamak ayrıca önemlidir.

Doğal olarak, delege etmenin mantıklı olmadığı durumlar da olacaktır. Bununla birlikte, suçluluk, tek boyutlu bir yaklaşımla dağıtılması gereken sorumlulukları üstlenmeye yönelttiğinde kendinizi ve ekibinizi geride tutarsınız.

Delege etmekle ilgili hikayenizi değiştirin

Görev devretmekle ilgili suçlu hisseden kişiler ekiplerine yük olmaktan endişe duyarlar. Ayrıca, diğer kişilerin mutluluklarından sorumlu olduklarını, onların ihtiyaçlarının kendi ihtiyaçlarından daha önemli olduğunu düşünürler.

Bunun yerine delege etmenin faydalarını fark edin ve düşüncelerinizi yeniden çerçeveleyin. Örneğin, ekibinize yük oluşturmak yerine onlara gelişme şansı verdiğinizi düşünün. Delege etmemek ekibin mutluluğuna katkı sağlamaz. Aksine, insanlar onlara güvenen bir liderleri olmasını severler. Çalışanlara daha büyük katkılar ve daha anlamlı işler sunma fırsatı tanımak çalışan bağlılığını, sadakatini ve iş memnuniyetini artırır.

Tüm işleri üst düzeyde toplamak, şirketiniz açısından kimsenin kazanmadığı bir durumdur. Her şeyi yapmak, sadece sizin yapabileceğiniz işleri göz ardı ettiğiniz anlamına gelir ve böylelikle fırsatlar kaybolur. Delege etmek, bir işi en uygun düzeye taşır ve en az önemli olan işi dışarı iter. Günümüzdeki hızlı değişim ortamında liderler güncelliğini yitiren işleri belirleyip bu işlerden kurtulmalıdır.

Delege etme becerilerinizi geliştirin

Etkin bir şekilde görev delege etmediğinizin farkındaysanız bu suçluluğunuza ve isteksizliğinize katkıda bulunabilir. Harekete geçin. Sağlıklı suçluluğun amacı olumlu değişimler tetiklemek ve hataları düzeltmektir.

Bu zamanınızı bilinçli bir şekilde kullanmayı gerektirir. Yapmak yerine liderlik edin ve destek olun. Kendi elinizde hangi işler olduğunu değerlendirerek ve neyi delege edeceğinizi veya tamamen iptal edeceğinizi belirleyerek başlayın. Sonra, kimin görevi üstleneceğini düşünün. Kimin bu becerileri geliştirme ihtiyacı veya arzusu var? Kim yeni bir zorlu işe hazır?

Ekibinizi bu sürece dahil etmek de yardımcı olacaktır. Örneğin, Kendra astlarıyla beraber tüm sorumluluk alanlarını düzenli olarak gözden geçirmeye başladı. Bu süreçte “Hangi alanlarda fazla görev üstlenmişim?” ve “Hangi alanlarda daha fazla katkıma ihtiyacınız var?” sorularını sorarak ekip üyelerinin hem güçlenmiş hem de desteklenmiş hissetmelerini sağladı.

Etkili bir şekilde görev delege etmek, başlangıçta istenen sonuçların netleştirilmesi ve devir işleminden fazlasıdır. Geribildirim için düzenli toplantılar belirleyin, süreç boyunca koçluk yapın ve ekip üyelerinin katkılarını ve başarılarını takdir edin. Delege etme becerilerinizi geliştirdiğinizde ekip üyelerinizin güçlenmiş, desteklenmiş ve istekli hissetmelerine yardımcı olursunuz.

Ekibinizi farklı yollarla koruyun

Suçluluk delege etmenizi önlüyorsa bu çoğu zaman ekibinizi korumaya yönelik empatik ama yanlış bir istekle ilişkilidir. Neyse ki, delege etme eksikliğinin getirdiği maliyetler olmadan ekibinizi korumanın başka yolları var.

Örneğin, ekip üyelerine işlerini katı bir şekilde önceliklendirmeleri için yardımcı olun. Ellerinde hangi görevler olduğunu sorun ve düşük değerli görevleri listelerinden kaldırın. Ekip üyelerine farklı öncelikler üzerine çalışmaları için yardımcı olun. Kurumunuz ve yardım ettiğiniz kişi için en önemli hedefleri açıklayın ve bu hedeflerin kalıcı olmasını sağlayın. Her görevi önemi ve aciliyetine göre değerlendirin.

Buna ek olarak, ekibinizi dışarıdan gelen taleplere karşı korumalısınız. Özellikle de şirket dışından kıdemli paydaşlar ekip üyelerinize ricada bulunduğunda hayır demeleri zor olabilir. Gerekli gördüğünüzde devreye girin ve ricada bulunan paydaşa kararlı bir şekilde “hayır” veya “şimdi değil” mesajını iletin.

Koruyucu içgüdülerinizi ekibinizi düşük değerli işlere karşı korumak için kullanın. Ekibinizi destekleyip işlerinin anlamlı olduğundan emin olarak ekip üyelerinin gelişimini ve memnuniyetlerini artırabilir, suçluluğunuzu hafifletebilirsiniz.

Geçici bir rahatsızlık duygusuna hazır olun

Görev delege etmekle ilgili suçluluğun üstesinden gelmek kolay değildir, özellikle de siz ve ekibiniz zaten çok meşgulken delege etmeye yatırım yapmak bir hata gibi gelebilir. Ancak unutmayın ki bu yatırım uzun vadede faydalar getirir: zaman tasarrufu, daha yetkin ve daha bağlı çalışanlar.

Siz ve ekibiniz yeni liderlik stilinize alışırken şüphesiz bazı rahatsızlıklar ve engellerle karşılaşabilirsiniz. Hata yapabileceğinizi kabul edin. Suçluluk hissetmeye yatkınsanız kendinize yüklenip delege etme kararınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun yerine öz şefkat uygulayın, hataları öğrenme fırsatları olarak görün ve yolunuza devam edin.

Görev delege etmek, iyi liderliğin en önemli parçalarından biridir. Bunu yaparak ekibinize güvendiğinizi gösterir, rollerinde daha fazla gelişme fırsatı sağlarsınız. Belirli bir çabayla delege etme suçluluğunun ötesine geçmeyi ve daha etkili bir şekilde liderlik etmeyi öğrenebilirsiniz.

https://hbrturkiye.com/blog/gorev-delege-etmek-konusunda-suclu-hissetmeyin


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: