Posted by: bluesyemre | October 10, 2022

2021’de En Çok İndirilen Uygulamalar Hangileri?

İzel Kocaman

Amerikan yazılım şirketi Apptopia, her yıl en çok indirilen mobil uygulamalarını sıraladığı bir liste yayımlıyor. Yayımlanan bu listede App Store ve Google Play üzerinden indirilen uygulamaların tamamı dikkate alınıyor.

2021 yılında en çok indirilen uygulama 656 milyon ile Çin merkezli TikTok (ByteDance) oldu. Altı yıl önce hayatımıza giren bu uygulama, piyasaya sunulduğu ilk günden beri oldukça popüler. Bu uygulamayı sırasıyla 545 milyon indirme ile Meta,Inc şirketi bünyesindeki Instagram (Amerika Birleşik Devletleri), 416 milyon indirme ile Meta,Inc şirketi bünyesindeki Facebook (Amerika Birleşik Devletleri), 395 milyon indirme ile yine Meta,Inc şirketi bünyesindeki WhatsApp (Amerika Birleşik Devletleri), 329 milyon indirme ile Telegram (Rusya) takip etti. 

Geçtiğimiz yıl WhatsApp uygulamasının kişisel verilerin korunmasını ihlal eden bir güncellemeyi yürürlüğe sokacağı gündeme gelmiş ve WhatsApp’e alternatif olarak Rusya merkezli Telegram uygulamasının kullanımı toplumda yaygınlaşmıştı. Telegram uygulamanın dikkat çeken özelliği,  hükûmetler dahil olmak üzere hiçbir 3. partiyle veri paylaşmaması. Telegram, veri gizliliği konusunda oldukça iddialı. Zira, 2014 yılında Telegram, kurucularının aralarında konuştuğu mesajlara erişebilen kişiye $300.000 ödül vereceği bir yarışma düzenledi. 11 Şubat 2015’te yarışma bittiğinde kazanan olmadı. Listede Telegram’ı 327 milyon indirme ile Snapchat (Amerika Birleşik Devletleri), 300 milyon indirme ile Zoom (Amerika Birleşik Devletleri), 268 milyon indirme ile Meta,Inc şirketi bünyesindeki Messenger (Amerika Birleşik Devletleri), 255 milyon indirme ile CapCut (Çin), 203 milyonlarca indirme ile Spotify (İsveç) takip etti. Son sırada yer alan bu uygulama, abonelik sistemiyle çalışan tek uygulama olma özelliği gösteriyor.

Farklı kategorilere baktığımızda ise liste değişiyor. Oyun kategorisinde en çok indirilen uygulama Subway Surfers (Kiloo, SYBO Games, Danimarka) olurken eğlence kategorisinde en çok indirilen uygulama Netflix (Amerika Birleşik Devletleri),  alışveriş kategorisinde en çok indirilen uygulama ise Shopee (Singapur) oldu.

Kaynaklar:

Apptopia, Worldwide and US Download Leaders 2021, Aralık 2021

https://blog.apptopia.com/worldwide-and-us-download-leaders-2021

Forbes, Top 10 Most Downloaded Apps And Games Of 2021: TikTok, Telegram Big Winners, Aralık 2021

https://www.forbes.com/sites/johnkoetsier/2021/12/27/top-10-most-downloaded-apps-and-games-of-2021-tiktok-telegram-big-winners/amp/

Wikipedia, Telegram

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Telegram_(yaz%C4%B1l%C4%B1m)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: