Posted by: bluesyemre | October 17, 2022

İş Arkadaşlığının Gücü

Milyonlarca kişi yalnızlıktan mustarip. Gallup verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla insanın tek bir arkadaşı bile yok. İnsanların yüzde 20’sinin ise ihtiyaçları olduğunda dayanabilecekleri arkadaşları veya aileleri yok.

Bir insan işte ortalama 81,396 saat (9 yıldan fazlaya denk geliyor) geçiriyor. American Life’taki Survey Center’a göre “Artık Amerikalıların işyerinde arkadaş edinmeleri, diğer herhangi bir şekilde arkadaş edinmelerinden daha olası. Bunlara okul, mahalle, ibadethane ve hatta mevcut arkadaşları dahil.”

Dolayısıyla, insanlar hayatlarının büyük bir kısmını işte geçiriyor ve işyeri arkadaşlıkların gelişmesinin en olası olduğu yer. Bununla birlikte, Gallup’ın dünyadaki en büyük şirketlerin CHRO’larıyla yaptığı ankete göre şirketlerin çalışanlarının hayatlarını iyileştirmek ve mutluluklarını artırmak adına yaptıkları arasında sosyal iyi oluş en az yatırım yaptıkları alan. Aslına bakılırsa, Gallup’ın bulguları dünyada 10 kişiden yalnızca üçünün işyerinde en iyi arkadaşı olduğunu gösteriyor.

Şirketler Bu Konuyu Neden Önemsemeli?

Her ne kadar yöneticiler “çalışanlar en büyük varlığımızdır” diye iddia etse de tanıdığım yöneticilerin çoğu çalışanların işe geldiğinde kişisel hayatlarını bir kenara bırakmalarını bekliyor. Ancak, Gallup’ın verilerine göre işyerinde en iyi arkadaşa sahip olmak, kârlılık, güvenlik, envanter kontrolü ve çalışanların muhafaza edilmesi gibi iş çıktılarıyla güçlü bir şekilde ilişkili.

Pennsylvania Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılar, yakın arkadaşlıkların işyerinde üretkenliği artırdığını doğruladı ve bunun nedenini de buldu: Arkadaşlar işe daha bağlı, daha iyi iletişim kuruyor ve birbirlerini teşvik ediyorlar. International Social Survey Program’ın (ISSP) küresel bir çalışmasına göre “Kişiler arası [işyeri] ilişkilerinin çalışanların ortalama iş memnuniyeti üzerinde büyük ve anlamlı bir olumlu etkisi var. 12 işyeri kalitesi alanı arasında ilişkiler, iş memnuniyetindeki değişkenliği açıklama gücü açısından birinci sırada yer alıyor.”

Üretkenlik, kârlılık, iş memnuniyeti ve çalışanların muhafaza edilmesi gibi alanlardaki iyileşmelerin yanı sıra Gallup’ın son bulgularına göre bir çalışanın işyerinde en iyi arkadaşının olmasının işyerini tavsiye etme, işten ayrılma niyeti ve genel memnuniyet gibi önemli çıktılar üzerindeki etkisi pandeminin başlangıcından beri daha fazla. Uzaktan ve hibrit çalışmanın kaçınılmaz artışıyla beraber, işyerindeki en iyi arkadaşlıklar değişim zamanlarında önemli sosyal bağlantılar, işbirliği ve destek sağladı.

Pandemi ne yazık ki dünyadaki yalnızlığı kötüleştirdiği gibi işyeri arkadaşlıklarını da olumsuz etkiledi. Gallup, 2019’dan beri hibrit ortamlarda çalışan insanlar arasında işyerinde en iyi arkadaşı olduğunu söyleyenlerin 5 puan düştüğünü buldu.

İşyerinde Kalıcı Arkadaşlıklar Kurmak

Bir işyeri ister yüz yüze ister tamamen uzaktan veya hibrit olsun, işyeri arkadaşlıklarını önceliklendiren ve teşvik eden bir kültür hem çalışanlar hem de kârlılık için faydalıdır. Öyleyse, yöneticiler nasıl ölçülebilir sonuçlar sunarken küresel yalnızlık salgınıyla savaşmaya yardımcı olacak arkadaşlık dostu bir işyeri oluşturup sürdürebilir? İşte şimdiden atmaya başlayabileceğiniz bazı adımlar:

Bir arkadaş sistemi kurun.

Özellikle de bir işe yeni başlarken herkesin bir arkadaşa ihtiyacı vardır. Yeni çalışanları deneyimli çalışanlarla eşleştirmek işe uyumu ve üretkenliği olumlu etkiler. İşyeri arkadaşları yeni çalışanlara neyin nerede olduğu ve yazılı olmayan kurallarla ilgili tavsiyeler verebileceği gibi yeni çalışanları şirketteki diğer insanlarla bağlantıya geçirebilirler. Bu ilk bağlantıların bir kısmının uzun vadeli ilişkilere evrilmesi neredeyse kesindir.

Etkili bir arkadaş sisteminin anahtarı etkileşimlerin sıklığıdır. Microsoft’un bulgularına göre yeni çalışanları arkadaşlarıyla ilk 90 gün içinde 8 kereden fazla buluştuğunda yüzde 97’si arkadaşlarının çabucak üretken olmalarına yardımcı olduğunu söyledi. Yeni çalışanlar arkadaşlarıyla ilk 90 içinde sadece bir defa buluştuğunda ise bu oran yüzde 56’ydı.

Yüz yüze geçirilen zamanı artırın.

Pandemiden önce işyeri, iş arkadaşlarının beraber kahve içebildiği, yemek yiyebildiği veya koridorda karşılaşıp doğaçlama konuşabildiği bir yerdi. 2020’de tam zamanlı olarak uzaktan çalışmaya başlayan insanlar açısından en büyük zorluklardan biri, iş arkadaşlarıyla sosyalleşerek geçirilen sürenin keskin bir biçimde düşmesi oldu.

Arkadaşlık kurmak için insanların birbirleriyle konuşması, birbirlerini görmeleri ve beraber olmaları gerekir. Bağlantı kurmanın en iyi yolu buluşmaktır, Zoom’da veya FaceTime’da olsa bile. İş arkadaşları en azından daha fazla konuşmalı ve daha az eposta kullanmalı. Eposta hiçbir zaman yüz yüze diyalogun yerini tutamaz. Dahası, birinin söylediklerini eposta üzerinden yanlış anlamak çok daha kolaydır.

İş liderleri bu konuda örnek olmalı. Yüz yüze daha fazla iletişim kurun ve daha az eposta kullanın. Buna ek olarak, liderler beklentileri yenileyerek, yeni kültürel normlar oluşturarak veya işyeri düzenlerini güncelleyerek yüz yüze etkileşimleri teşvik edebilir. Örneğin, çapraz eğitimleri veya çalışanların iş görevleri arasında geçmesini teşvik edebilirsiniz. Böylece farklı alanlardaki kişiler işbirliği kurma şansına sahip olur. Şirkette sosyal etkinlikler, toplantılar veya öğle yemekleri ayarlayın. İnsanların iş alanlarını yakınlaştırın. Başka nerede ortak bir misyon etrafında toplanmış farklı yaşam alanlarından insanlarla bu kadar vakit geçiriyorsunuz? Başka nerede diğer kişilerin çabalarına bu kadar bağlısınız?

Beraber iş üretin.

İnsanlar ortak bir hedefi paylaştıklarında ve beraber büyük şeyler başardıklarında bağlantı kurarlar. Beraber çalışarak olağanüstü işler çıkarmak keyiflidir. Yüksek performanslı bir ekip olarak Beatles’ı örnek vererek The Economist şöyle ifade ediyor: “Beatles para kazanmak için yaptıkları işlerini seviyordu. Müzik yapmadıklarında müzik hakkında konuşuyor veya müzik hakkında düşünüyorlardı. Şarkılarını kaydetmek için tekrar tekrar çalarlardı ve sürekli doğaçlama müzik yaparlardı.

Eğer işbirlikçi bir doğaçlama müziğin parçası olduysanız bu duyguyu bilirsiniz. Çalışanlarınız da eğlenirken harika bir şey yaratmanın tatmini ve gururunu hissetmek ister. En iyi arkadaşlar birbirine güvenir, birbirlerini kabul eder ve affederler. Gallup’ın araştırmasına göre insanlar beraber çalıştıklarında müşterileri ve ortakları çekmeye daha meyilliler, daha kısa sürede daha fazla iş yapıyorlar, daha güvenli bir işyerini teşvik ediyorlar, yenilik yapıp fikirlerini paylaşıyorlar ve işte eğleniyorlar.

Zorlamayın.

Pandemi yüzünden herkesin katılmasının zorunlu olduğu etkinlikler veya çalışanları eğlenceli ekip oluşturma etkinlikleri için geç saatlere kadar kalmalarını teşvik eden oyunlar ve renkli oyuncaklarla dolu “anaokulu ofisleri” geride kaldı. Vancouver merkezli danışmanlık firması Playficient’ın kurucusu Paul Lopushinsky’ye göre “Bu kültür aslında eğlenceyle ilgili değil; insanların daha uzun süre işte kalmalarını sağlamakla ilgili.”

Belli politikaları, eğitimleri veya zaman çizelgelerini zorunlu tutabilirsiniz ama insanları arkadaş olmaya zorlayamazsınız. Çalışanların şirket partisi fikrinden bile nefret etmeye başlamasını istemezsiniz.

Şirketiniz, iş çıktıları üzerindeki kanıtlanmış faydalarına rağmen işyeri arkadaşlıklarını hâlâ teşvik etmiyorsa şu basit kuralı hatırlayın: Arkadaşlıkları göz ardı etmek, insan doğasını göz ardı etmek demektir. Şirket politikası ve insan doğası arasındaki savaşta insan doğası her zaman galip gelir. Araştırmalar, neyin zorunlu tutulduğundan bağımsız olarak insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağını gösteriyor. Şirketler bu tür bir sosyal sermayenin gücüyle savaşmak yerine bu güçten faydalanmalıdır.

Yeni kitabımda bahsettiğim gibi yalnızlık çok yaygın. ABD’de her 10 çalışandan ikisi günün çoğunluğunu yalnız hissederek geçiriyor. Güvenebilecekleri arkadaşları olmayan çalışanlarınız açısından işyeri çok mutsuz bir yer olabilir ve bu mutsuzluk hayatlarını hiçbir işleri olmamasından daha da kötü hale getirebilir. Ancak, çalışanlarının sosyal iyi oluşlarını önceliklendiren ve insanlara işyerinde arkadaş edinme fırsatı tanıyan şirketler, insanlığın büyük bir kısmını etkileyen yalnızlık salgınını çözmeye yardımcı olabilir.

https://hbrturkiye.com/blog/is-arkadasliginin-gucu


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: