Posted by: bluesyemre | November 29, 2022

Takdir Notları Bireylerin ve Ekiplerin Moralini Yükseltebilir

Güçlü yönlerini açığa çıkarın.

Dünyanın dört bir yanındaki liderler, ekiplerindeki her kişinin güçlü yönlerini açığa çıkarmanın hem kişisel hem de organizasyonel büyümeyi hızlandıracağını içgüdüsel olarak bilir. Fakat bunu uygulaması, söylemesinden daha zordur. Kendimizin ya da bir başkasının güçlü yönlerini belirlemek kafa karıştırıcı olabilir. Kurucu ortaklarından olduğumuz teknoloji destekli yetenek geliştirme şirketi Disruption Advisors’da ekiplerde güçlü yönleri belirleyip açığa çıkarmaya yarayan basit bir yaklaşımımız var: takdir notları yazma uygulaması.

Bu strateji özellikle liderlik inzivalarımızda etkili bir başlık oluşturuyor. İster CEO isterse de işe en son alınan junior çalışan olsun, her katılımcı oradan aynı görevle ayrılıyor: Gelecek iki hafta içinde her ekip arkadaşına bir takdir notu yazmak. Bu görevin tamamlanmasını teşvik için ekip liderlerinin yanı sıra şirketimizden birini de e-postaya eklemeleri gerekiyor.

Bir takdir notu hepimizin aldığı ve dürüst olmak gerekirse yüzlerce kez yazılmış jenerik bir teşekkür notundan farklıdır. Bu not spesifik olmayı gerektirir. Yazan kişinin takdir edilen katkıyı ya da eylemi ve bunun neden takdir edildiğini net bir şekilde açıklayan gerçek örnekler sunması gerekir.

Gerçek hayatta şu notu bir düşünün:

“Ne zaman zorlu ve karmaşık kararlarla karşı karşıya kalsak sunduğun benzersiz perspektifi kıymetli buluyorum ve takdir ediyorum. İletişimimize pragmatizm katıyorsun, bu da teoriden uygulamaya geçmemizi sağlıyor. Bir şeyi yapmanın bizim için doğru olup olmayacağı üzerine kafa yoruyorsun, böylece değerlerimize uygun hareket ediyoruz. Tüm durumlara empati ile yaklaşman daha şefkatli kararlar almamıza yardımcı oluyor. Kolları sıvayıp ihtiyaç duyanlara yardıma koşarak ve başkalarına da işe koyulmaları için ilham vererek kararlara bir ekip zihniyeti kazandırıyorsun. Bir ekip olarak karar vermemize katkıda bulunuyorsun.”

Bu uygulamaya verilen geribildirim olumluydu. Pek çok kişinin gözleri doldu ve zor zamanlarda bu notlar onlara güç verdi. Bir kişi takdirin bu şekilde dışavurumunun “o yıl yaşadığı en önemli olaylardan biri” olduğunu söyledi. 

Takdir Notları Neden Bu Kadar Etkili?

1. İnsanların güçlü yönlerini görmelerini sağlıyorlar.

İnsanların kendi güçlü yönlerinin farkında olmamaları sık görülen bir durum. Süper güçlerimiz bizim için refleks gibi kolay olduğundan genelde bunları görmemekle kalmayız, üstüne bir de hafife alırız. Hatta bunlara karşı kayıtsız da kalabiliriz çünkü çabasızca yaptığımız şeylerdir.

Takdir notları, güçlü yönlerini görmelerine yardımcı olmak için çalışma arkadaşlarımıza tutabileceğimiz bir aynadır. Aynı zamanda bu güçlü yönlerin bizim için ve ekibimiz için değerli olduğunu açıkça ifade etmemize yararlar. Ekip liderinin takdir e-postasına eklenmesi sayesinde de lider genel temaları belirleyerek spesifik kişilerin güçlü yönlerini daha iyi vurgulayabilir.    

2. Onlar sayesinde odağımızı işe yarayan şeylere çeviririz.

Neye odaklandığımız önemlidir. Whitney’in son kitabı Smart Growth’ta da açıkladığı üzere, nörobilim bunu destekliyor. Beyinlerimiz, retiküler aktivasyon sistemi (RAS) adlı bir süreç vasıtasıyla milyonlarca veri parçasını organize eden muazzam filtreleme mekanizmalarına sahip. Beynimize neye odaklanacağını söyleyerek (bilinçli ya da bilinçsiz biçimde) bu filtreyi büyük ölçüde kendimiz oluşturuyoruz. Tıpkı sosyal medya akışlarındaki reklamlarda olduğu gibi, neye dikkatimizi verirsek karşılığında onu daha fazla görüyoruz.

Eğer işe yaramayan şeye odaklanırsak, beynimiz işe yaramayan daha fazla şey aramayı öğrenecektir. Fakat eğer beynimiz işe yarayan şeye odaklanırsa, yolunda giden daha fazla şeye sahip oluruz. Ekip arkadaşlarımıza bir takdir notu ileterek neleri iyi yaptıklarını söylediğimizde, güçlü yönlerini filtrelemeleri için bilinçli bir destek vermiş oluruz.    

3. İnsanlara önemli olduklarının sinyalini verirler.

İş çok taktiksel olabilir ve ekip arkadaşlarımızdansa yapılacaklar listesine odaklanmak daha kolay gelebilir. Bir takdir notu yazdığımızda, çalışma arkadaşımıza “Seni görüyorum, yaptığın işi takdir ediyorum” demiş oluruz. Bu onlar için bir onaylama olmakla kalmaz, aynı zamanda bize onların kıymetini de hatırlatır.

Eğer bunun saçma geldiğini düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. İnsani eğilimimiz eleştirileri daha sezgisel, daha ayrımcı bulmak ve övgüyü tercih edenlerin daha az sofistike olduğunu düşünmek yönündedir.

Çoğumuz daha sofistike ve daha sezgisel görülmek isteriz. Dolayısıyla takdir belirtmek, bir not yazmaktan çok daha fazlası halini alabilir. Bu mental egzersiz, eleştiriyi övgüden üstün tutan bilinçaltı önyargısına meydan okuyacak yeni nöral bağlantılar oluşturur. Gretchen Rubin şöyle söylüyor: “Bir çalışma arkadaşı hakkında coşku hissetmek sosyal cesaret ister. Bu bir alçakgönüllülük göstergesidir.” Zor olabilir ama insan etkileşimini sürdüren, çalışma arkadaşlarımız hakkında alçakgönüllü ve coşkulu hissetmektir.

Marcus Buckingham ve Ashley Goodall’ın paylaştığı üzere “Pozitif dikkat, negatif dikkatten 30 kat daha güçlüdür. İnsanların geribildirime ihtiyacı yoktur. En iyi yaptıkları şeye dikkat edilmesine ihtiyaçları vardır… Güçlü yönlere odaklanılması performansı artırır. Dolayısıyla büyümeyi mümkün kılan, güçlü yönlere odaklanmaktır.”  

Eğer bir lider olarak ekibinizin büyümesini hızlandırmak istiyorsanız hem kişilerin hem de ekiplerin güçlü yönlerini ortaya çıkarmanız gerekecektir. Bunun başında da kendinizdeki ve ekibinizin her çalışanındaki güçlü yönleri bilmek gelir.

Ve bu da basit, iyi düşünülmüş bir takdir notuyla başlayabilir.

https://hbrturkiye.com/blog/takdir-notlari-bireylerin-ve-ekiplerin-moralini-yukseltebilir


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: