Posted by: bluesyemre | December 5, 2022

Ortak Çalışma Alanı Kullananlar İki Kat Artacak

Özellikle yolun başındaki girişimler, küçük şirketler veya serbest çalışanlar için sunduğu maliyet avantajı ve konforla iş dünyasında dijitalleşmenin hız kazandığı dönemden itibaren popülerleşen ortak çalışma alanı sektörünün büyümesi küresel salgınla kesintiye uğradı. Salgının etkilerinin hafiflediği, yeni varyant tehditlerinin ortadan kalktığı, dünyanın büyük bir bölümünde kapanma tedbirlerinin sona erdiği ve ofislere dönüşün başladığı 2022 senesi ise ilk yarısında sektörün toparlandığına ve eski konumuna döndüğüne dair sinyaller verdi. Deskmag’ın Co-working Trendleri Araştırması’na katılan sektör oyuncularının dörtte üçü 2022 içinde aboneliklerde artış beklediklerini dile getirirken, hizmet sağlayıcıların önemli bir bölümünün de yılın başından bu yana genişleme planı yaptığı görüldü. Araştırmaya göre, dünya çapındaki ortak çalışma alanlarının sayısı 2024’e kadar iki katına çıkarak 40 bini aşabilir.

Ofislere dönüşün başladığı 2022 itibarıyla ortak çalışma alanlarının ve paylaşımlı ofislerin sunduğu imkanlar yeniden gündeme geldi. İşletmeler hibrit ve uzaktan çalışma modellerine geçerken, bu geçişte paylaşımlı ofislerden nasıl faydalanabileceklerini düşünmeye başladı. Bu durum da sektördeki toparlanmayı hızlandırdı. Ayrıca, küresel enflasyonun etkileriyle İstanbul gibi metropollerin merkezinde artan konut kiraları, daha iyi bir yaşam sürmek isteyen çalışanların şehirlerin dış kesimlerine veya daha küçük şehirlere taşınmasına yol açıyor. Dijital teknolojiler iş imkanlarının metropolde olduğu önyargısını ortadan kaldırırken, dijital göçebelik gibi kavramların yaygınlaşmasını teşvik ediyor.

Co-working Trendleri Araştırması’nda dikkat çeken verilerden biri de küresel çapta paylaşımlı ofis kullananların sayısına ilişkin tahmin. Araştırma, 2024’te ortak çalışma alanlarında çalışacak abone sayısının 2020’ye göre yüzde 158 artacağını ve 5 milyonu aşacağını gösteriyor.

ARAŞTIRMA HAKKINDA “Co-working Trendleri Araştırması,” Deskmag (2022)

https://hbrturkiye.com/dergi/ortak-calisma-alani-kullananlar-iki-kat-artacak


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: