Posted by: bluesyemre | December 7, 2022

Dünya’nın ilk notalı ve en eski ikinci şarkısı olan Aydın Tralleis’li Seikilos’un Antik Şarkısı: ‘Işılda Henüz Yaşıyorken, Gamı Tasayı At Bir Kenara’

Arkeologlar tarafından Aydın’da keşfedilen Tralleis Antik Kenti’nde bulunan bir mezar taşı, tarih içerisinde uzun bir yolculuk keyfi sunuyor. Bu mezar taşına kazınmış bu Sümer İlahisi, günümüze ulaşmış ve tam olarak çalınabilen en eski ikinci müzikal eser. Seikilos Mezar Yazıtı, 1882-1883 yıllarında Aydın- İzmir demir yolunun inşaatı sırasında Tralleis antik kentinde bulundu. Kitabe, demiryolu inşaatını yapan firma yetkilisi Edward Purser tarafından bulundu ve özel koleksiyonuna dahil edildi.

Üzerindeki müziksel gösterimi ile bilim insanlarının ilgisini çekti. Kitabe için M.Ö 200-M.S. 100 yıllarına uzanan tarihler verilir fakat genel kanı, M.S. 2. yüzyıla ait olduğu şeklindedir. Seikilos’un bu şarkıyı karısı Euterpe’ye mi, yoksa oğluna mı yazmış olduğu bilinmemektedir. Sütunun altı kırık tabanının koleksiyonuna dahil eden Purser’in eşi tarafından saksı olarak değerlendirildiği, bu nedenle metnin bir satırının kayıp olduğu bilinmektedir. Notalar, Bizans dönemine kadar kullanılan Antik Yunan müzikal notasyonuyla yazılmıştır. Yazıtta, Bizans dönemine kadar kullanılan antik Yunan müzikal notasyonuyla beraber kazılmış olan şarkının sözleri, notaları ve mezar yazısı alt alta yazılmış olarak bulunur. Bu özelliği ile 3.400 yıllık Hurri ilahisinden sonra dünyanın en eski ikinci şarkısı konumundadır. Müzikal olarak tamamının yorumlanması mümkün olan ilk eserdir.

Daha önce de mezar taşlarında benzer kompozisyonlar bulunmuştu, ancak hiç biri Seikilos ağıdı kadar iyi korunmamıştı ve müzikal olarak tamamının yorumlanması mümkün değildi. Kitabenin üzerinde yazanlar çok güzel dersler verir.

Işılda henüz yaşıyorken

Gamı tasayı at bir kenara

Hayat çok kısa (Hiçbir şeyin seni üzmesine izin verme)

Ve her şey yenik düşerken zamana.

Yazıt maalesef 1966’dan bu yana ait olduğu topraklarda değil Danimarka Milli Müzesi’ndedir.

1922’de İzmir’in işgali üzerine İzmir’deki Alman Konsolosu tarafından korunur ve İstanbul’dan Stockholm‘e götürülür. 1966’da Kopenhag‘daki Milli Müze tarafından satın alınır. Yazıtın Türkiye’ye geri getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

https://onedio.com/haber/dunyanin-en-eski-ikinci-sarkisi-bu-topraklardan-isilda-henuz-yasiyorken-gami-tasayi-at-bir-kenara-706417


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: