Posted by: bluesyemre | December 27, 2022

Petar Naumoski’nin Hikayesi! Efes Pilsen Efsanesi, Makedon İncisi #BirZamanlarAvrupa

Sports Digitale’dan herkese merhaba! Pringles’ın sunduğu yeni basketbol belgesel serimiz Bir Zamanlar Avrupa’nın ilk bölümüne hoş geldiniz. Murat Murathanoğlu; Bir Zamanlar Avrupa’da, Avrupa basketbol efsanelerinin hikayelerini sizlere aktaracak. Serimizin ilk konuğu ise, bir basketbol ve Efes Pilsen efsanesi olan Petar Naumoski!

00:00 Bir Zamanlar Avrupa: Petar Naumoski 03:23 Petar Naumoski’nin basketbola başlaması 11:15 Rabotnicki dönemi 13:25 Naumoski’nin Efes Pilsen dönemi 16:11 Naumoski’nin Benetton kariyeri 17:50 Petar Naumoski’nin Efes’e dönüşü 29:26 Naumoski’nin ikinci İtalya dönemi 30:05 Naumoski yeniden Türkiye’de

Petar Naumoski, 27 Ağustos 1968 tarihinde Makedonya’da dünyaya geldi. Jugoplastika takımıyla profesyonel basketbol kariyerine başlayan Makedon İncisi lakaplı Naumoski, Pop 84 ile iki kez EuroLeague şampiyonu oldu. 1992’de ise Türk basketboluna uzun yıllar etki edecek bir gelişme yaşandı ve Naumoski, Efes Pilsen’e transfer oldu. İki farklı dönemde Efes Pilsen formasını terleten Petar Naumoski, toplam altı sezon Efes adına mücadele etti. Efes Pilsen ile dört Türkiye Ligi şampiyonluğu yaşayan Petsi, 1996 yılında da tarihi Koraç Kupası zaferini yaşadı. Ayrıca Petar Naumoski, ülkemizde Ülkerspor formasını da terletti. Naumoski, kariyerinde Rabotnicki, Benetton Treviso, Milano, Siena, Derthona ve MZT Skopje formalarını da giydi. Efes ile müthiş ve tarihi başarılara imza atan Petar Naumoski’nin 7 numaralı forması 2017 yılında Anadolu Efes tarafından emekli edildi. Namık Polat ismiyle Türk pasaportuna da sahip olan Naumoski, 2015 yılında Makedonya Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. Ayrıca Petar Naumoski, Efes Pilsen formasıyla dört Cumhurbaşkanlığı Kupası, dört de Türkiye Kupası zaferleri yaşadı. Petar, Ülkerspor ile de bir kez Cumhurbaşkanlığı bir kez de Türkiye Kupası kaldırmayı başardı. Naumoski, Makedonya Milli Takımı ile EuroBasket 1999’da sahaya çıktı. Petar Naumoski, basketbolu 2011 yılında ülkesi Makedonya’nın MZT Skopje takımıyla geçirdiği sezon ardından bıraktı. O sezon MZT Skopje, Makedon Kupası finalinde Naumoski’nin bir diğer eski takımı Rabotnicki’ye mağlup oldu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: